Top

Blog

Czym jest system wizyjny i do czego go stosujemy?

System wizyjny, czyli narzędzie mające zastąpić na linii produkcyjnej najważniejszy i najbardziej skomplikowany ze zmysłów – wzrok. Zasada działania jest zresztą bardzo podobna.

Światło przechodzi przez obiektyw (soczewkę) którego zadaniem jest skupienie jego wiązki na matrycy kamery (siatkówce). Z kamery obraz jest przesyłany przewodem (nerwami) do sterownika/komputera (mózgu) i poddawany analizie.

Proces ten jest w pełni bezkontaktowy i bardzo szybki, odpowiednio zaprogramowany system wizyjny jest w stanie wykonać kilkaset analiz w ciągu zaledwie jednej sekundy. Trzeba mieć na uwadze, że pomimo wielu podobieństw – minie jeszcze bardzo wiele czasu nim automatyka będzie w stanie w pełni zastąpić ludzki zmysł, szczególnie tak newralgiczny jak wzrok. Systemy wizyjne możemy stosować do prostych ocen na ograniczonej liczbie produktów, które są w powtarzalny i dokładny sposób do systemu dostarczane. Jeżeli zależy nam na tym, by wdrożona inspekcja wizyjna przyniosła realne zyski – musimy wiedzieć jak ją wdrożyć. Precyzyjne urządzenie pomiarowe wymaga stabilnych i powtarzalnych warunków do poprawnej pracy. Bardzo istotne też jest odpowiednie dobranie kamery, obiektywu oraz przede wszystkim – sposobu oświetlenia. Uważajmy na różne marketingowe opowieści, próbujące wmówić klientowi, że wdrożenie systemu wizyjnego to pestka! Trzeba pamiętać, że dostępne w tej chwili rozwiązania oparte na sieciach neuronowych, wczesnej AI oparte na automatycznym przyuczaniu za pomocą złotych wzorców są niestety mocno przereklamowane. Działają niepowtarzalnie i niestabilnie, powodując bardzo duży odsetek fałszywych odrzutów. W VisionX proponując system wizyjny wierzymy, że działa on tylko wtedy, gdy spełnia założenie 99,9% wykrycia błędów oraz poziom wykryć fałszywych poniżej 0,1%. 

Podstawowe zastosowania systemów wizyjnych w przemyśle są następujące:

  • analiza powierzchni – wykrywanie wad np. rys, wgniotów, wżerów, różnic koloru, braku lakieru, braku pokrycia primerem,
  • analiza powierzchni – wykrywanie obecności np. wierceń, komponentów, żłobień, kleju,
  • pomiar – kontrola wymiarowa detali, weryfikowanie poprawności z założonymi tolerancjami,
  • pomiar – zwracanie koordynatów położenia detalu w płaszczyźnie XY do robota czy manipulatora kartezjańskiego,
  • odczyt – weryfikacja barkodów, znaków alfanumerycznych, porównywanie daty przydatności do spożycia, tablic rejestracyjnych,
  • porównanie ze wzorcem – szukanie naddatków i ubytków względem określonego kształtu geometrycznego.

Uporządkujmy też nieodzowne elementy każdego systemu wizyjnego:

  1. Kamera
  2. Obiektyw
  3. Sterownik (komputer)
  4. Jednorodne oświetlenie

Polecamy zajrzeć do naszej sekcji realizacji w celu szerszego spojrzenia na możliwości wykorzystania systemów wizyjnych. Zachęcamy też do bezpośredniego kontaktu – chętnie odpowiemy na wszelkie pytania lub pomożemy dobrać odpowiedni dla Was system.

Skontaktuj się z nami!

Za tydzień kontynuacja cyklu – tym razem opowiem o sposobie dobierania kamer i różnicach między nimi!

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

Call Now Button